Miodobranie

Just another WordPress.com site

Kaszel

leave a comment »

Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i wiele innych chorób łączy się z kaszlem. Czym jest ten objaw? To odruchowa reakcja na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. W rezultacie mamy do czynienia z gwałtownym skurczem ścian klatki piersiowej, przede wszystkim mięśni wydechowych i oskrzeli z gwałtownym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych.

 

Przez kaszel rozumiemy kilka podobnych objawów. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Kaszel suchy towarzyszy przede wszystkim takim dolegliwościom jak wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych, ale także zapaleniu krtani oraz tchawicy, jednakże w odniesieniu do tych infekcji mówimy o tzw. kaszlu szczekającym, który narasta w pozycji leżącej i przy rozgrzaniu.

 

Mokry kaszel jest związany z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Towarzyszy zakażeniom bakteryjnym dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, ale może świadczyć o gruźlicy, chorobie nowotworowej albo alergii. W przypadku kaszlu mokrego podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej powoduje zalegająca wydzielina śluzowa. Zaś nawracający miesiącami poranny mokry kaszel często świadczy o astmie, w przypadku nałogowych palaczy może oznaczać POCHP. Kaszel może także być spowodowany mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

 

Kaszel jest dokuczliwym objawem, który można skutecznie ograniczać przy pomocy syropów na kaszel. Natomiast w przypadku kaszlu mokrego zwłaszcza w przypadku takich chorób jak zapalenie oskrzeli kaszel jest pożyteczny, gdyż sprzyja wydalaniu z organizmu wydzieliny śluzowej przez co łagodzi przebieg choroby, dlatego też stosuje się w takim przypadku leki wykrztuśne.

 

Reklamy

Written by Mariola S.

Kwiecień 17, 2012 @ 2:18 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: